Syn.: Cornus mascula Zorn, Cornus vernalis Salisb., Macrocarpinus mas (L.) Nakai
Česká jména: dřínek, dřínkový strom (Huber 1592), dřín obecný (Berchtold et Presl 1825), dřín jarní (Kubát 2002)
Čeleď: Cornaceae Bercht. et J. Presl – dřínovité
Rozšíření: Jižní Evropa a jihozápadní Asie, na sever zasahuje až do středního Německa, Čech, na střední Moravu a sever Slovenska, Ukrajinu, Krym a Kavkaz.
Ekologie: Roste na křovinatých stráních a světlinách lesů, na vápenci, v pásmu od nížin po pahorkatiny.
Popis: Keř nebo malý strom, 2–6 m vysoký. Borka je tenká, rozbrázděná; listy jsou vstřícné, řapíkaté, eliptické až vejčité. Květenství je okoličnaté, květy jsou žluté, vykvétají před olistěním v březnu a dubnu. Plody jsou červené peckovice („dřínky“).
Využití: Bývá vysazován jako okrasná dřevina do zahrad a parků.
Plody dřínu jarního se používají jako ovoce k přímé konzumaci i na výrobu marmelád a sirupů, mají vysoký obsah vitaminu C. Dřínová kůra se dřív používala k zahánění zimnice a z tvrdého dřeva dřínu se vyráběly tkací člunky, špice kol i kopí.
Ohrožení a ochrana: Z hlediska ohrožení je dřín jarní řazen k vzácnějším druhům naší květeny vyžadujícím další pozornost (C4a), zákon jej chrání v kategorii ohrožených druhů (§3).
Fotografovali Ladislav Hoskovec, ve dnech 22. 4. 2006 (Česko, Morava, Pavlovské vrchy, okolí Sirotčího hrádku) a 30. 9. 2006 (Brno, Kamenný vrch); Jindřich Houska, dne 9. 4. 2006 (Beroun, Kotýz).